Committees
General co-Chairs
- Goichiro Hanaoka (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology, Japan)
- Koji Chida (Gunma University, Japan)
Program co-Chairs
- Junji Shikata (Yokohama National University, Japan)
- Hiroki Kuzuno (Kobe University, Japan)
Poster Chair
- Naoto Yanai (Osaka University, Japan)
Publication Chair
- Kazuhiko Minematsu (NEC, Japan and Yokohama National University, Japan)
Program Committee
Track A: Cryptography Track
- Yoshinori Aono (National Institute of Information and Communications Technology, Japan)
- Charles Bouillaguet (Sorbonne Université, France)
- Chen-Mou Cheng (BTQ AG, Liechtenstein)
- Sherman S. M. Chow (The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong)
- Bernardo David (IT University of Copenhagen, Denmark)
- Thomas Espitau (NTT, Japan)
- Antonio Faonio (EURECOM, France)
- Hanwen Feng (The University of Sydney, Australia)
- Junqing Gong (East China Normal University, China)
- Takanori Isobe (University of Hyogo, Japan)
- Mitsugu Iwamoto (The University of Electro-Communications, Japan)
- Tetsu Iwata (Nagoya University, Japan)
- Alexander Koch (IRIF, Université de Paris, France)
- Florian Mendel (Infineon Technologies, Germany)
- Kirill Morozov (University of North Texas, USA)
- Akira Otsuka (Institute of Information Security, Japan)
- Junji Shikata (Yokohama National University, Japan)
- Daniel Slamanig (Austrian Institute of Technology, Austria)
- Willy Susilo (University of Wollongong, Australia)
- Tsuyoshi Takagi (The University of Tokyo, Japan)
- Shota Yamada (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology, Japan)
- Ilsun You (Kookmin University, Republic of Korea)
- Rui Zhang (Chinese Academy of Sciences, China)
Track B: Cybersecurity, Usable Security, and Privacy Track
- Josep Balasch (KU Leuven, Belgium)
- Gregory Blanc (Telecom SudParis, France)
- Herve Debar(Telecom SudParis, France)
- Josep Domingo-Ferrer (Universitat Rovira i Virgili, Catalonia)
- Koki Hamada (NTT, Japan)
- Pieter Hartel (Technische Universiteit Delft, NL)
- Ayako Hasegawa (NICT, Japan)
- Hiroki Kuzuno (Kobe University, Japan)
- Frederic Majorczyk (DGA-MI/CentraleSupelec, France)
- Weizhi Meng (Technical University of Denmark, Denmark)
- Alexios Mylonas (University of Hertfordshire, UK)
- Kotzanikolaou Panayiotis (University of Piraeus, Greece)
- Masaya Satoh (Okayama Prefecture University, Japan)
- Toshiki Shibahara (NTT, Japan)
- Dario Stabili (University of Modena and Reggio Emilia, Italy)
- Tsubasa Takahashi (LINE Corporation, Japan)
- Giorgos Vasiliadis (Qatar Computing Research Institute HBKU, Greece)
- Takumi Yamamoto (Mitsubishi Electric Corporation, Japan)
- Naoto Yanai (Osaka University, Japan)
- Kuo-Hui Yeh(National Dong Hwa University, TW)
- Stefano Zanero(Polytechnic of Milan, Italy)
Local Organizing Committee
- Atsushi Fujioka (Kanagawa University, Japan)
- Yujie Gu (Kyushu University, Japan)
- Masaki Hashimoto (Institute of Information Security, Japan)
- Hyungrok Jo (Yokohama National University, Japan)
- Shohei Kakei (Nagoya Institute of Technology, Japan)
- Motohiro Kambashi (Sumitomo Mitsui Banking Corporation)
- Ai Kuwagata (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology, Japan)
- Mamoru Mimura (National Defense Academy, Japan)
- Yasuhiro Murasaki (Japan Broadcasting Corporation, Japan)
- Takayuki Nagane (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology, Japan)
- Misato Nakabayashi (NTT Social Informatics Laboratories, Japan)
- Takeshi Nakai (Toyohashi University of Technology, Japan)
- Shohei Satake (Kumamoto University, Japan)
- Kazumasa Shinagawa (Ibaraki University, Japan)
- Kuniyasu Suzaki (Institute of Information Security, Japan)
- Yuntao Wang (Osaka University, Japan)
- Yohei Watanabe (The University of Electro-Communications, Japan)
- Sven Wohlgemuth (SECOM Intelligent Systems Laboratory, Japan)
- Kyosuke Yamashita (Osaka University, Japan)